Trestné oznámenie je vonkajším podnetom, na základe ktorého možno začať trestné stíhanie páchateľa trestného činu (napr. vraždy).
Ako podať trestné oznámenie?
Oznámenie možno urobiť písomne (poštou, osobne) alebo ústne do zápisnice na polícii a prokuratúre. Na ktoromkoľvek súde ho možno urobiť ústne do zápisnice (§ 62 ods. 4 Trestného poriadku). Pripúšťa sa dokonca aj oznámenie urobené telefaxom, elektronickými prostriedkami, telegraficky… Také však treba písomne alebo ústne potvrdiť do 3 dní (§ 62 Trestného poriadku).
Čo musí obsahovať ?
Zákon neurčuje aké náležitosti má trestné oznámenie obsahovať. Trestný čin by v ňom mal byť opísaný spôsobom, ktorý umožňuje, aby sa ním policajt alebo prokurátor vôbec mohol zaoberať.
Úspešnosť vybavenia trestného oznámenia sa zvyšuje s uvedením ďalších údajov, ktorými sú najmä: meno páchateľa, uvedenie dôkazov, údaj o osobnom pomere oznamovateľa k páchateľovi a iné údaje o okolnostiach súvisiacich s trestným činom.
Ak oznamovateľ, ktorý je zároveň poškodený, utrpel nejakú škodu, môže sa v oznámení domáhať, aby súd uložil páchateľovi nahradiť ju. Výhoda uplatnenia škody v trestnom konaní spočíva najmä v absencii povinnosti platiť súdny poplatok.
Krivé obvinenie
Trestným oznámením možno ako páchateľa označiť konkrétnu osobu, alebo podať tzv. tr. oznámenie na neznámeho páchateľa. Jediný rozdiel je v tom, že páchateľ nie je označený. Ak niekoho konkrétneho obviňujeme z trestného činu, mali by sme brať do úvahy, že sa sami môžeme dopustiť trestného činu krivého obvinenia. Toho sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol, nie sú pravdivé.
Postup po prijatí trestného oznámenia
O tom či sa vo veci začne trestné stíhanie sa oznamovateľ upovedomí spravidla do 30 dní (§ 196 – § 199 Trestného poriadku). Nasleduje trestné konanie, čo je proces v ktorom sa trestné činy vyšetrujú, prípadne aj prejednávajú pred súdom a v ktorom sa tiež môže uložiť trest. Významnú úlohu v tomto procese hrá prokurátor, ktorý ako jediný môže podať žalobu na páchateľa trestného činu.